Linux mu… O da ne demek?

    Linux en kısa tarifiyle bir işletim sistemidir işletim sistemi çekirdeğidir. İşletim sistemi bir bilgisayarın çalışması için gerekli temel programdır. Bilgisayarı bir şehre benzetecek olursak; işletim sistemi bu şehrin alt yapısı, kanalizasyonları, elektrik ve telefon hatları, su şebekesidir. Kurduğumuz programları da binalara benzetebiliriz. Binalar, şehrin su, kanalizasyon, elektrik ve telefon hatlarını kullanırlar. Programlar da işletim sisteminin hizmetlerini kullanırlar.

    Linux “Her şeyi devletten beklemeyelim, artık birşeyleri de kendimiz yapalım” diyen bir vatandaşın çabasıyla temelleri atılmış bir işletim sistemidir. Bu temeli atan vatandaşın ismi de Linus Torvalds’tır. Aslında bu temel 1970’lerde Richars M Stallmann tarafından atılmıştır. Daha sonra kendisi gibi düşünen insanları bulup onlarla beraber Linux’u inşa etmişlerdir. Şu anda Linux, Dünyanın birçok yerinde; “kendisi bir şeyler yapmak isteyen, hazırlopcu olmak istemeyen” yüzbinlerce insan tarafından yenilenmekte ve geliştirilmektedir.

    Linux özgürdür aynı zamanda da ücretsizdir. Ucuz etin suyu kara olur atasözü Linux için söylenemez çünkü ucuz et de para ile satılır. Ancak Linux tamamen ücretsizdir.

    Bir çoğumuzun hatta neredeyse hepimizin kullandığı işletim sistemi Windows’tur. Windows bir Amerikan firması olan Microsoft tarafından inşa edilmiştir. Windows ücretlidir. Para ile satılır. Alıştığımız işletim sistemidir. Şimdilerde Vista adında yeni bir işletim sistemi çıkartmıştır.

    Nasıl ki Windows’un çeşitli versiyonları varsa (Windows 98, Windows XP, Vista, 7 gibi) Linux’un da birçok dağıtımı mevcuttur (Pardus, Suse, Fedora, Ubuntu gibi) Birçok ülke kendi Linux versiyonunu geliştirmiştir. Ülkemizde geliştirilen Linux versiyonu da Pardus‘tur. TÜBİTAK tarafından geliştirilmektedir. Her ihtiyaca göre değişik sürümler mevcuttur.

Bu sitede değişik sürümler ile ilgili tecrübelerim ve yol gösterici yazıları bulacaksınız.


Fatal error: Class 'WP_Comment_Query' not found in /home/host09/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1320