Yeni Android DSTL1 telefonum ve izlenimlerim

Nokia 6600 telefonumu kırıp tüm rehberimi, ajandamı ve bilimum bilgilerimi kaybettikten sonra bu işin artık böyle yürümeyeceğini anladım. Mobilite dedikleri şeyi de daha iyi anlamaya başlamıştım. Nerede olursan ol bilgilerine ulaşabilmelisin. Bilgileri bir cihaza hapsedersen işte böyle kaybedersin. Derken bunu nasıl sağlarım diye telefon ve teknoloji araştırmaya başladım. Aslında birçok “Senkronize” servisi olduğunu da o zaman öğrendim. Hatta Google’ın da böyle bir servisi olduğunu ve gmail ile de uyumlu olduğunu gördüm.

android

Google demişken, “ya Android vardı ne oldu” diye bakınıyordum bir de ne göreyim; Türkiye’ye gelmiş. Hemde çift hatlı bir telefon ile (General Mobile DSTL1). E tabi benim gibi Linux aşığı birisi olursan hemen ağzının suyu akmaya başlar. Neyse hemen teknik özelliklerini şöyle bi inceleyip bi kaç forumdan izlenim elde etmeye çalışıp ilgili bi kaç da video izledikten sonra tamam dedim Android’e geçme zamanı gelmiş. O hevesle 750TL verip yeni oyuncağımı aldım.

dstl1_09m

.
.
Bu tür telefonları almanın amacı küçük programlar (widget) yükleyerek telefonu daha etkin kullanabilmektir. Ben de bu maksatla hemen bi java program yüklemeye çalıştım. Olmadı. Tekrar denedim, uğraştım… Olmuyor. Hemen teknik özelliklerine baktım Java destekliyor mu diye. GM internet sitesinde şu şekilde belirtmişler: “3rd parti yazılım desteği ile”.(Şu anda yazıyı kaldırmışlar) GM ile yaptığım telefon görüşmelerinde Java’yı doğrudan desteklemediğini ancak üçüncü parti bir yazıılm yükleyerek bu sorunu aşabileceğimi söylediler. J2ME Runner adı verilen bir program yüklersem, java uygulamaları çalışabiliyor. Bunun için de önce programın jar dosyasını apk dosyaya çevirmem gerekiyor. Tabi java uygulamanın içeriğine bağlı olarak her java dosyayı apk formatına düzgün çeviremeyebiliyorsunuz. Ayrıca uygulamaları çalıştırsanız da j2merunner içinde çalıştığından çok güzel gözükmüyor. Bunları görmek açıkçası biraz pişmanlık yarattı başlarda. Neden böyle olduğunu araştırmaya başladığımda şunları öğrendim.

Android İşletim sistemi javada yazılmış ancak Java uygulamalar için Sun’ın geliştirdiği ve tüm hakları Sun firmasına ait olan JVM yerine Google daha özgür olmak istediği için Dalvik VM kullanmış. Hatta şu yazıda bu konuya farklı bir açıdan yaklaşılmış. Google daha özgür olmak için mi böyle yaptı bilinmez ama özgürlük güzel ama zor birşeydir diyip bu zorluğa da katlanmayı kabullenmeye başlamıştım.

Ancak olumsuzluklar bununla da bitmedi. Telefon için uygulama aramaya başladığımda apk formatında dosya bulmakta ciddi şekilde zorlandım. Ne forumlarda var ne de başka yerde. Olanlar da pek işime yarayan programlar değildi. Sonunda öğrendim ki Android Market denen bir hizmet varmış oradan hemen istediğimiz programları alabiliyormuşuz. General Mobile Ülke Müdürü Melih Çoğan’ın bir röportajında Android Market’in henüz Türkiye’ye açık olamadığını duyunca benim için DSTL1’in doğru bir tercih olmadığını düşünmeye başladım.

Telefonu iade etmeyi düşünsemde, bu yılın sonunda Android 2.0 çıkacağını öğrenip “biraz sabır” dedim. Bu sırada Android’i kurcalama fırsatım olacak. Ayrıca Google boş durmayacaktır. En kısa zamanda market desteğini ve diğer özelliklerini Türkiyede kullanılabilir hale getirecektir.

“Yeni Android DSTL1 telefonum ve izlenimlerim” için 11 yorum

 1. Yaklaşık 6 aydır HTC ile android kullanıyorum. Android market TR ‘de sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Ücretli programlar için henüz açık görünmese de onları da dolaylı yollardan satın almak mümkün. mevcut programların bir çoğu kendi web sitelerinde .apk formatında ayrıca bulunabiliyor. Eski telefonlarımda kullandığım javanın ne kadar kısıtlı imkanları olduğunu android kullanmaya başladıktan sonra farkettim. Java ile yapıp android üstünde kullanamayacağın bir özellik olmadığını düşünüyorum. Tabi MS den lnuxa geçişte olduğu gibi javadan androide geçişte de bir alışma sürece gerekiyor olabilir.

  Kısaca androidin ne kadar yetenekli olduğunu eminm telefonu kurcaladıkça anlayacaksın.

 2. GM Türkiye Genel müdürünün bir röportajında Android Market’in henüz açık olmadığını öğrenmiştim. Gerçekten de benim kullandığım DSTL1 telefondan markete erişim izni vermiyor. Bunun için ne yapabilirim bilmiyorum. Mevcut programların kendi web sayfalarında ise hep android market’e yönlendiren bağlantılar vardı. Sizin apk dosya indirdiğiniz program siteleri varsa paylaşırsanız memnun olurum.

  alp ozkan: GM Türkiye Genel müdürünün bir röportajında Android Market’in henüz açık olmadığını öğrenmiştim. Gerçekten de benim kullandığım DSTL1 telefondan markete erişim izni vermiyor. Bunun için ne yapabilirim bilmiyorum. Mevcut programların kendi web sayfalarında ise hep android market’e yönlendiren bağlantılar vardı. Sizin apk dosya indirdiğiniz program siteleri varsa paylaşırsanız memnun olurum.

 3. iyi bir cep telefonu tamircisine gittim telefonu yapabileceğini ancak bilgilerin silineceğini söyledi. Sanırım çipleri değiştirerek düzeltiyorlar o zaman da bilgiler kayboluyor. O sıralar Turkcell kullanmadığım için senkronizasyonu düşünmemiştim. Şimdi kullanıyorum ama Android’i desteklemiyor bu sefer de : )

  ömer: iyi bir cep telefonu tamircisine gittim telefonu yapabileceğini ancak bilgilerin silineceğini söyledi. Sanırım çipleri değiştirerek düzeltiyorlar o zaman da bilgiler kayboluyor. O sıralar Turkcell kullanmadığım için senkronizasyonu düşünmemiştim. Şimdi kullanıyorum ama Android’i desteklemiyor bu sefer de : )

 4. http://andappstore.com/AndroidApplications/apps/!index
  adresiyle başlayabilirsiniz.

  Fikret Tozak: GM Türkiye Genel müdürünün bir röportajında Android Market’in henüz açık olmadığını öğrenmiştim. Gerçekten de benim kullandığım DSTL1 telefondan markete erişim izni vermiyor. Bunun için ne yapabilirim bilmiyorum. Mevcut programların kendi web sayfalarında ise hep android market’e yönlendiren bağlantılar vardı. Sizin apk dosya indirdiğiniz program siteleri varsa paylaşırsanız memnun olurum.

 5. Yaa ağlamak istiyorum.Google’un sync servisi olmadığına kızıp dururdum hep.Yanlış biliyormuşum.Teşekkür edip, ağlamaya başlıyoryum.

 6. peki şu anda dst L1 de son durum nedir,java programlar çalışmıyormu hala,bankacılık programları hep java çünkü.

 7. Hala Java programlar yüklenmiyor ve zaten yüklenmeyecek de. Çünkü Android platformu java programları çalıştırmıyor. Ek yazılımlar ile yükleseniz bile birçok sorun oluşuyor. Bu durum Google’ın bir seçimi. Android’i geliştirirken Sun Java Sanal Motoru yerine kendi geliştirdikleri Dalvik Sanal Motorunu kullanıyorlar.

  can: peki şu anda dst L1 de son durum nedir,java programlar çalışmıyormu hala,bankacılık programları hep java çünkü.

 8. Evet arkadaşlar,can arkadaşın sormuş olduğu DSTL1 ile ilgili son durum hakkında bilgisi olan varmı? Sorunlar devam ediyormu? Yada almaya değermi? yoksa binpişman olayımı?

 9. Arkadaşlar kesinlikle almayın. Ben 8 aydır kullanıyorum, hep sorunlarla karşılaşıyorum.. Java desteklemiyor, SİM kart hatası oluyor, çabuk şarj bitiyor ( çok sık konuşmadığım halde) Paranızı benim gibi çarçur etmeyin derim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir