Linux'a geçen kullanıcıları neler bekliyor-1 (Ev Kullanıcıları)

Bu yazı dizisinde, Linux’a geçen çeşitli kullanıcıları neler bekliyor, göstermeye çalışacağız. Ev kullanıcıları, Grafikerler, Web Tasarımcılar, Yazılımcılar, Öğrenciler, Mühendisler ve diğerleri… Hepsini ayrı ayrı ele alıp ihtiyaçlarına göre Linux’un yeterliliklerini ve yetersizliklerini ölçeceğiz.
Öncelikle ev kullanıcıları ile başlayacağız. Bir ev kullancısının ihtiyaçları nelerdir? Linux bu ihtiyaçlara cevap verebilir mi?
Bir ev kullanıcısı bilgisayarından ne bekler?

1- Hızlı bir şekilde açılmasını
2- Yeni aldığı bir yazıcıyı ya da kamerayı bilgisayarına taktığında hemen kullanmaya başlamayı
3- İnternette rahatça dolaşabilmeyi (casus yazılımlarla ve istenmeyen pencerelerle uğraşmamayı )
4- Gerektiğinde kolayca bir CD kopyalamayı yeni bir CD veya DVD oluşturabilmeyi
5- Virüslerden dolayı resimlerini, videolarını ve diğer belgelerini kaybetmemeyi
6- Ses ve Video dosyalarını oynatabilmeyi
7- Temel Ofis uygulamalarını açıp işlerini halledebilmeyi
8- MSN – Google Talk – Yahoo Messenger gibi anında mesajlaşma programlarını kullanabilmeyi
9- Hata vermeyen bir işletim sistemi kullanmayı
10- Tüm bu işlemleri en ucuz şekilde yapabilmeyi (Crack, warez, serial ile uğraşmamayı)
images

Ubuntu ve Pardus işletim sistemleri ev kullanıcıları için uygun çözümlerdir. Bu sürümleri göz önünde bulundurarak soruları cevaplayacağız.

1- Ubuntu normal bir makinada 28 saniyede, Pardus ise 38-45 saniyede açılıyor. Bu süreler bir ev kullanıcısı için oldukça tatmin edici. Ayrıca yandaki tabloda karşılaştırmalı olarak işletim sistemlerine göre açılış süreleri gösterilmiştir. boot-time1
installplugnplayhardwares1 2- Yazıcı ve kameraları, linux desteği mevcutsa hiçbir sürücü yüklemeye gerek kalmadan kullanmaya başlayabilirsiniz.
Örnek olarak Epson DX7450 yazıcımı Ubuntu 9.04 işletim sistemi yüklü bir bilgisayara bağladım, ubuntu otomatik olarak 10-15 saniyede gerekli tüm yüklemeleri yapıp kullanıma hazır hale getirdi. Tabi bu yazıcıyı seçerken Linux’a desteği olup olmadığını araştırmıştım. (Aldığımız donanımlarda linux desteği olmasına özen gösterirsek donanım üreticileri de linux’a uyumlu sürücüler geliştireceklerdir.) Not: Linux desteği olan donanımlar kolayca kurulabilirken destek vermeyen donanımları kullanmak bazen imkansız hale gelebiliyor. Bu da donanım üreticilerinin bir marifeti aslında.

3- Firefox gibi güzel bir internet tarayıcısı ile özgürce sörf yapabilirsiniz. İstenmeyen casus pencereler sizi rahatsız edemez. Güvenle bankacılık işlemlerinizi yapabilirsiniz. Neden Firefox diye bir aratın bakalım…
4- CD ve DVD yazmak için gerekli programlar işletim sistemi ile beraber kurulur. Ayrıca Nero vb. programları kurmanıza gerek kalmaz. Çok kolay bir şekilde CD yazabilir ya da kopyalama yapabilirsiniz.

5- Güzel haber! Linux’ta hemen hemen hiç virüs yok. Evet yanlış okumadınız virüs yok yazıyor. Windowstaki virüsler Linux’un yapısı gereği aktif olamazlar. Bu nedenle windowsu çökerten hiçbir virüs Linux’un kılına bile zarar veremez. Hiçbir veriniz bu nedenle kaybolmaz. Az sayıda Linux virüsü de bulunur ancak bunların önlemleri alınmıştır. Linux’da virüs neden tehdit değildir yazısı ile daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. no-virus

6- Ses ve Video oynatmak için çeşitli programlar mevcuttur. Bunlar ilk kurulduğunda otomatik olarak gelir sizin ayrıca birşeyler kurmanıza gerek kalmaz. Eğer yeni bir codec gerekirse Ubuntu bunu otomatik olarak tespit edip internetten indirip kurabilir.

openoffice 7- Open Office ücretsiz olarak yüklenen bir ofis programıdır. Bu programda İşletim sistemini ilk kurduğunuzda otomatik olarak yüklenir. Open Office 3 ile MS Office 2007 dosya formatında kaydedilmiş belgeleri de rahatça açabilirsiniz. Tek tıklama ile pdf dökümanlar bile oluşturabilirsiniz.
pidgin2
8- MSN, Google Talk ve diğerlerini tek bir programdan yönetebilirsiniz. Bunun için de yeni bir program yüklemeye gerek yok. Pidgin, Kopete ve Amsn ile anında mesajlaşmaya başlayabilirsiniz.
pidgin
ars61 9- Hata vermeyen işletim sistemi yoktur. Ancak durmadan hata veren bir işletim sistemini kimse istemez. Hele durmadan soru soranı insanı çileden çıkartıyor. Yandaki gibi hatalarla Linuxsa pek karşılaşmazsınız. Elbette Linux’u da çok zorlanırsanız hatalarla karşılaşmanız mümkün : )
10- Yapmak isteyeceğiniz tüm işler için özgür bir yazılım mevcuttur. Bunlara para ödemeniz gerekmez gönlünüzden ne koparsa destek verebilirsiniz tabiki. Lisanslı yazılım kullanmanın gönül rahatlığını yaşarsınız. Crack siteleri ile işiniz olmaz. Tüm bunlara ücretsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Sonuç: Bir ev kullancısı olarak söyleyebilirim ki Linux; kullanımı bakımından diğer işletim sistemlerinden daha kolay öğrenilebilen, kurulum sonrasında daha az sorun çıkaran, maliyeti ev ve ülke ekonomisine katkı sağlayan bir işletim sistemidir. Buradaki tek sıkıntı insanların alışkanlıklarını kolay kolay değiştirmek istememeleridir. Oysa kısa vadede alışkanlıkları değiştirmek zor olsada bunun bize uzun vadede çok şey kazandıracağı kesindir.
Not: Ev kullanıcıları ihtiyaçlarını buraya yazarlarsa bu ihtiyaçlara da cevap verip veremeyeceğini buradan bildirebiliriz. Yorumlarınızla bize katkıda bulunun.
Kaynak:
http://blog.jjtcomputing.co.uk/2008/11/29/boot-up-speed/
http://www.linux-drivers.org/
Resimler:
Flickr, Google Resimler

“Linux'a geçen kullanıcıları neler bekliyor-1 (Ev Kullanıcıları)” üzerine 6 yorum

 1. Evet iyi ki varsın, şunu söylemek boşuna olmaz her ne yapmak istesem onu yapabildiğim bir işletim sistemi. Bunca yıl bunca zaman diğer malum sistemi kullandım. Dürüst olmak gerekirse oldukçada memnundum. Ancak şu da bir gerçektir ki ” Bildiğimiz şeylere karşıdır duygularımız” yani bu durumda o zamanlarda malum sistemi kullanmak ve onun vermiş olduğu rahatlığı kullanım kolaylığını beğenmek oldukça iyiydi.
  Bir o kadar da sorunlarımız vardı bu sistemle ve bu sorunlar zaman geçip kullandığımız bilgisayarlar geliştikçe ve buna paralel olarak teknoloji de ilerledikçe daha fazla artıyordu. Örnek vermek gerekir ise Virüs daha fazla virüs ve yeni donanım ve daha yeni donanım. Bu bir çığ gibi büyüyerek giden bir liste olabilir.
  Ama şimdi öylemi Pardus’u duyup bilgisayarıma kurduktan sonra artık benim önümde herhangi bir engel kalmadı. Bilgisayarımda bir işletim sistemi ile ne yapmak istiyor isem onu sorunsuzca ve çok daha kolay kendi konuştuğum, okuduğum ve anladığım dilde programlar kullanarak yapabiliyorum. Nelermi ? yapabiliyorum HD Filmler seyrediyorum, İnternette dolaşıyorum, Blog yazıyorum, Kameramda çektiğim Filmleri kesip biçiyorum DVD ye yazıyorum ve daha bir sürü iş yapıyorum. Bütün bunları P4 1GB RAM 40 GB HDD li bir Notebook ta yapabiliyorum. Pardus hala benden donanımı yükseltmemi isteyen bir talepte bulunmadı.
  Özgür olmak güzel!

 2. Emeğinize sağlık, Teşekürler.
  Yeni linux(pardus) kullanmaya başladım ama zamanında aldığım adsl modem usb bağlantılı ve linux’a uyumsuz olduğu için. şimdilik windows’a bağımlıyım. Donanımımı yavaş yavaş yeniliyorum ay başında yeni bir modem alıp 2009’u kuracam ama makina müh. öğrencisiyim ve mühendislik programlarının uyumsuzluğu canımı sıkıyor. Bu konuyla ilgili yazınızı bekliyorum. İyi günler…

  1. Ethernet çıkışlı bir modem alırsanız çok daha rahat edersiniz. Mühendisler için yazacağım yazıda söylediklerinize dikkat edeceğim. Teşekkürler.

 3. Hocam ellerine sağlık.Gerçekten çok güzel bir yazı olmuş.Gerçi talep edilince bulunuyor ama senin gibi insanlardan çok kalmadığını ve bulunduğunda da kıymet verilmesi gerektiğini düşünüyorum…
  Ben 3-4 gün öncesi itibariyle ufuk açan büyüklerimizin de 15-20 yıllık tecrübelerinden faydalanarak Linux’u keşfe çıkmaya niyetlendim ve makinamda 2 sistem kullanmayı düşünüyorum. Bana bu konuyu sağlam bi şekilde yapabilmem için yardımda bulunursanız çok memnun kalırım.
  not:nasıl yapılacağını bilmediğimden değil inceliklerini bilen birinden duymak istediğim için talepte bulundum***

  1. Merhaba Emre,
   Yazdıkların için teşekkürler. Bu işi asğlam bir şekilde yapmak istiyorsan düşe kalka öğrenmek en sağlamı. Ama yavaş yavaş öğreniyim çok sorunla uğraşmıyım diyorsan en çok kullanılan dağıtımlardan başlayabilirsin. Benim tavsiyem Ubuntu olacaktır. Bu işin inceliği manual sayfalarında, wikilerde ve doğru forumlarda derim ben.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir