Linux'a geçen kullanıcıları neler bekliyor-2 (Grafikerler)

Linux’a geçen kullanıcıları neler bekliyor serisine devam ediyoruz. Önceki yazımızda Linux’a geçen Ev kullanıcılarını neyin beklediğini anlatmıştık, bu yazımızda ise bir grafiker Linux’a geçince onu nelerin beklediğini yazmaya çalışacağız. Bir grafikerin hangi özgür grafik animasyon araçlarını kullanabileceğini göstermeye çalışacağız.
Mesleğim grafikerlik olmadığı için grafikerlerin ihtiyaçlarını tam olarak bilmem mümkün değil. Bu nedenle grafikerlerin sıklıkla tercih ettikleri programlardan yola çıkarak bunların Linuxdaki karşılıklarını irdeleyeceğim. Ayrıca bu ortamları kimlerin kullandığını göstermeye çalışacağım.
Öncelikle grafikerler neler kullanıyor onları bir yazalım:
1- Grafik denince akla gelen ilk program Adobe Photoshop [699$]
2- Corel Draw [266€]
3- Free Hand [399$]
4- Adobe Illustrator [599$]
5- Adobe InDesign [699$]
6- Quark [799$]
7- Publisher
8- Ekran görüntüsü yakalama için Captivate [799$] ve Camtasia [299$]
9- 3B Modelleme için 3D Max [3990$]
Şimdide özgür grafik araçlarını tanımaya başlayalım.

Bunlardan ilki InkScape [0$]
InkScape vektör tabanlı çizimler yapmanızı sağlayan bir program. Programı Linux, MacOS ve Windows altında çalıştırabilirsiniz. InkScape‘i kurup biraz içine girdiğinizde ciddi bir grafikerler topluluğu ile karşılaşıyorsunuz. openclipart kütüphanesi ile aradığınız birçok resmi bulabilir, ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Ayrıca Flickr InkScape grubu’nun da bir görüntü havuzu var. Adobe Illustrator, Corel Draw ve FreeHand kullandığınız uygulamlarda InkScape‘i rahatça kullanabilirsiniz. Daha geniş bilgi için şuraya bakabilirsiniz. Ayrıca hızlı bir giriş yapmak için şu kaynak ve bu kaynaklar [1] [2] [3] işinizi görecektir.
inkscape-logo_kucuk
İkinci Özgür Grafik Aracımız Gimp [0$]
Gimp, Photoshop ve türevlerinin kabiliyetlerini içinde barındıran piksel tabanlı özgür bir grafik aracıdır. Bu özgür grafik aracıda Linux, MacOS ve Windows altında çalışabilmektedir. Gimp ile Photoshop fırçalarını kullanabilir, PSD dosyalarınızı açabilir, resim dosyalarınızın biçimlerini değiştirebilirsiniz. Ayrıca kendine has eklentileriyle yaratıcılığınızı sonuna kadar kullanabilirsiniz. Gimp ile ilgili daha geniş bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz.. Gimp’e hızlı bir başlangıç için şuraya mutlaka uğrayın. Ayrıca şu kaynaklarda [1] [2] [3] yararlı olabilir.
gimp_icon_kucuk
3B Animasyon ve Modelleme için en iyi özgür program–> Blender
Blender [0$] da diğer özgür grafik programları gibi Linux, MacOs ve Windows altında çalışabiliyor. 3 Boyutlu modelleme ve canlandırma yapmak için geliştirilmiş bir grafik programı. Blender ile yapılmış filmleri şu adresten görebilirsiniz. Gerçekten inanılmaz şeyler yapılmış. 3B modelleme aracını seçerken kararsız kalıyorsanızşu kaynakda ciddi bir karşlaştırma analizi mevcut. Blender’a hızlı bir başlangıç yapmak için youtube sitesindeki şu tutorial videolar işinizi görecektir. Ayrıca şu kaynaklarda [1] [2] [3] yararlı olabilir.
blender_icon_kucuk
Basit ve Kullanışlı Open Office Draw [0$] (Çizim Aracı)
Basit çizim işlerinizi uğraşmadan kolay bir şekilde yapmak için ideal bir çizim aracı. Open Office paketi içinde bulunuyor olması da bir avantaj. Open Office yüklediğinizde otomatik olarak geliyor. Tüm yaygın kullanılan grafik biçimlerinden (BMP, GIF, JPEG, PNG, TIFF, WMF, vb.) herhangi birinden grafikleri aktarabilirsiniz. OpenOffice.org Çizim’in Flash (.swf) ve SVG dosyaları üretebilmesi yeteneğini kullanabilirsiniz! İçerisindeki yardım dosyası başlamanız için yeterli oalcaktır. Ayrıca ileri grafik bilgisi olmadan temel ofis yazılımı bilginizle işlerinizi halledebilirsiniz.
oo2-draw-app_galaxy_128
Masaüstü Yayıncılık için Scribus [0$]
Masaüstü yayıncılık için geliştirilmiş olan özgür yazılımlardan biri de Scribus. Quark ya da InDesign ile yapabileceklerinizi bu program sayesinde ücretsiz bir şekilde oluşturabilirsiniz. Bu yıl Belçika’da en iyi kitap tasarım ödülünü alan Cross Over adlı kitabın Scribus ile yazıldığını biliyor musunuz? Scribus ile ilgili temel bilgi için Pardus wiki’ye göz atabilirsiniz. Ayrıca google video sitesindeki turorial ile hızlı bir başlangıç yapabilirsiniz.
scribus-icon-128
Ekran görüntüsü yakalamak isterseniz wink [0$] işinizi görecektir.
Wink bir sunum ve rehber yapma yazılımıdır, birincil hedefi bir yazılımın nasıl kullanılacağının rehberini oluşturmaktır. Wink kullanarak ekran görüntüsü yakalayabilir, anlatım kutuları ekyebilir,fare imlecini kaydedebilir, düğmeler, başlıklar vs. oluşturabilirsiniz ve kullanıcılar için çok kulanışlı rehberler yapabilirsiniz. Adobe Captivate ile hazırlayabildiklerinizi bu program ile kısa sürede yapabilirsiniz. Program açık kaynak ve ücretsiz ayrıca Windows altında da çalışabiliyor. Bunların yanında programın üç adet ödüle layık görüldüğünü de yazmamak olmaz.
uygulanışına bir örnek
winklogo

Daha detaylı bilgi için şu adrese bakabilirsiniz.
—–
Linux dünyasında grafikerler için araçlar bunlarla sınırlı değil işte şu adreste en iyi 40 açık kaynak grafik aracı tanıtılmış. Ayrıca grafik programları ve kullanımları ile ilgili Özgürlük İçin dergisinin Haziran 2009 sayısı oldukça geniş bilgi içeriyor.
Açık kaynak programlara ulaşabileceğiniz adresler:
http://oss.zentu.net/
http://www.osalt.com/graphic-applications
Yazı için kullanılan diğer kaynaklar:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Blender
http://tr.pardus-wiki.org/Blender
http://www.argeakademi.com/content/view/141/27/
http://www.mmistanbul.com/soru-cevap/action/detail/question/baslangic-icin-hangi-3d-platformu-uygun-
http://www.sabankus.com/vektorel-cizim-icin-ozgur-yazilim-inkscape
http://www.bildirgec.org/etiket/inkscape
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=inkscape
http://www.enixma.org/dergiler/0805/0805.php
http://www.ozgurlukicin.com/etiket/inkscape/
http://wiki.inkscape.org/wiki/index.php/Galleries
http://wapedia.mobi/tr/Inkscape
http://screencasters.heathenx.org/
http://www.zoque.net/luna-grafik-forumu-2d/21654-grafiker-olmak-icin-2/
http://www.prografik.net/forums.php?m=posts&q=57&n=last

“Linux'a geçen kullanıcıları neler bekliyor-2 (Grafikerler)” üzerine 12 yorum

 1. Güzel bir yazı fakat, yazılımların ücretsiz olmasını vurgulamak çok doğru değil. İnsanların yazılımlardan para kazanması suç mu?
  Kaldı ki ne gimp ne de sicribus ücretli muadillerinin yerini profesyonel anlamda ne yazık ki tutamıyor.

  1. Bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin ücretsiz ama kullanışlı yazılımlara çok, hem de çok ihtiyacı var. Bu farkındalığı herkesin kazanması için vurguladım.
   Scribus ile Belçikada alınan bir ödül var bu da azımsanacak birşey değil herhalde?

 2. Özgür Kuru’nun yorumunu görmeden önce aynı şeyi düşünmüştüm, bu yazılımların bedava olmasını özellikle belirtmek hoş bir durum değil. Sonra özgür yazılım ille de bedava olacakmış gibi bir durum oluyor. Bir de belki Blender ücretli rakipleri kadar başarılı olsa da diğerleri misal Gimp, Photoshop’a neredeyse yaklaşamıyor.

 3. Ben scribus’un işe yaramaz, beş para etmez bir yazılım olmadığını söylemedim ki. Sadece freehand, quarkxpress gibi araçların yerini tutamıyor dedim :).
  Kaldı ki scribus ücretli olsaydı ne değişecekti? Açık kaynak ve ücretli olsaydı. Acaba bu listeye girermiydi bilmiyorum.
  Açık kaynağın ücretsiz yazılım olduğu fikri hiç hoşuma gitmiyor..

 4. Programların özelliklerinden bahsederken sadece ücretsiz olduğunu yazmış olsam size katılabilirdim. Ancak kullanıcıların bu programlara ücretsiz olarak sahip olabileceklerini bildimek kötü birşey olmasa gerek.
  Sizi anlıyorum, beleş program propagandası yaparak açık kaynak bir yere ulaşamaz bende öyle düşünüyorum. Bu nedenle de olabildiğince geniş bir araştırma yapmaya çalıştım. Bolca kaynak vermeye özen gösterdim.

 5. Güzel bir yazı olmuş ama grafik üzerine linuxda kullanılan programlar windows da kullanılan programlar kadar gelişmiş ve kullanışlı değil.
  İlk verdiğiniz örnek photoshop ve gimp bu ikisi neredeyse ayrı dünyaların programları photoshop kadar profesyonel ve kullanışlı bir program değil gimp.Diyeceksiniz alışkanlıklardan vazgeçmek zordur ama alışkanlıkdan ziyade gimple yapılabilenler kısıtlı ve çok uğraştırıcı.Ücretlere gelince sonuçta o programları yazmışlar ve bir emek vermişler bunun karşılığını bu şekilde alıyorlar.Özgür yazılımcılar ise teşekkür ile alıyor.Biri gönüllü biri ticari.
  Açık kaynak yazılımlar da gelişme kaydediyor.
  Gimp geliştiriliyor ama photoshopun tozunu bile yutamıyor açık kaynakçıların çoğu gimpi önerseler övseler de o kadar da tercih edilen bir yazılım değil.

  1. Gimp, Inkscape ya da diğerleri; bunların hiçbiri birşeylerin yerini tutsun diye yapılmıyor. Belirli ihtiyaçları karşılamak üzere geliştirilmiş programlar. Eğer MS Paint ihtiyaçlarınzı karşılayabiliyorsa Paint kullanırsınız. Bu kadar basit. Açık kaynak bir program ile yapmak istediklerinizi yapabiliyorsanız neden başka bir program kullanasanız ki?
   Bu yazıyı bir karşılaştırma yazısı havasında okumak yanlış olur. Bu yazı, Linux öğrenmek isteyen grafikerlere ışık tutması ümidiyle sunulmuş bir derlemedir.

 6. Valla ellerine sağlık. Hepimizin ortak sorunu grafik programları. Ben AutoCAD 3DMax ve INVENTORY kullanıyorum ve bunların yüzünden windowsa bağımlıyım. Bahsettiğin programlar belkide benim kullandıklarımdan daha iyidir.Ama o programlar için özel kursların açılması ve yaygınlaşması bu sorunlarıda ortadan kaldıracaktır.
  Tam özgürlük gününü beklemek ümidiyle…

 7. Aslında yorumlardaki tartışma ücret ve programların yeterliliği üzerine açılmış ancak ben başka bir açıdan yaklaşıyorum konuya. Yıllardır linuxun bir işletim sistemi olarak windows kadar yetenekli olduğu hakkında (bence daha fazla yetenekli) bas bas bağırıyorum, windows mu linux mu gibi gereksiz tartışmaların ne windowsa nede linuxa bir katkı sağlamayacağını iyi biliyorum zira çok gelişmiş bir windows ve çok gelişmiş bir linuxun dünyada var olması kimseye zarar vermeyeceği gibi rahatça tercih yapabilmemizide sağlayacaktır. Linuxun eksiği bilindiği üzere kendisinden değil ona ilgi duymayan ticari donanım üreticileri ve yazılım üreticilerinin alakadarsızlıklarından kaynaklanıyordu ve bu faktöre ek olarakta açık kaynak yazılım geliştiricilerinin linux için üretilmeyen yazılımlara karşı yokmuş gibi davranmalarıda sos oluyordu. Örneğin yıllarca mücadele ettim, inkspace coreldrawdan daha yetenekli bile olsa benim son 10 yılda hazırladığım coreldraw (cdr uzantılı dosyalarım) projelerimi import edemiyorsa yada açıp düzenleyemiyorsa inkspace benim için birşey ifade edemez çünkü ben bir günde 10 yıllık kariyerimi bir kenara bırakamam. Bu geniş bir düşüncenin sadece anafikriydi aslında yani genişletilebilir sorunların basit bir özetiydi, sesimi uzun süre kimseye duyuramayınca işlerim gereği linuxtan uzak kalmak zorunda kaldım tabi bu sürece girmeden önce neler yapmaya çalıştık anlatmaya kalksam satırlar yetmez :). Muhtar programı gerekliliğinden tutun hakediş programları, hastane – otel yönetim programları gibi şeylerin üretilmesi gerekliliği ve desteklenmesi için birtakım girişimlerde bulunuldu ancak sonuç hüsrandı… Neyse aradan birkaç yıl geçti tamamen kopmasamda uzak kalmıştım linuxtan ancak bir ay önce tekrar fırsat bulup pardus kurdum ve bir süre kullandıktan sonra ubuntuya geçtim. İki haftadır ubuntu kullanıyorum ve linux dünyasında çok şeyler değiştiğini, büyük gelişmeler olduğunu görüyor ve yeniden bu konuda heyecanlanıyorum. Özellikle inkspace in cdr dosyalarını import edebilmesi, xara extremein kullanım ve arayüzünün corel drawa çok benzemesi, dreamweaver da yaptığım işlerin neredeyse hepsini kompozer ile yapabiliyor olmam ve bir corelci olarak photoshop takıntım olmadığından resim düzenleme işlemlerinde gimp dahil birçok seçenekten rahatça faydalanabiliyor olmam bağımlılıklarımı yada mecburiyetlerimi asgari düzeye indirmekte ve bana tercih özgürlüğü gibi büyük bir mutluluk sunmakta. Daha öncede dediğim gibi alternatif olan yazılımın diğeriyle karşılaştırılmasını saçma buluyorum zira corel konusunda bir günde profesyonel olmadım diğeride belki zaman alacaktır ancak son 10 – 15 yılımı görmezden gelmiyorsa coreldrawı çalarak hırsız olacağıma ücretsiz olan açık kaynakta kendimi geliştirir elimden geliyorsa gelişimine katkıda bulunur kendime olan saygımı kaybetmemiş olurum. Belki birgün yüce devletimizde kendi eliyle başlattığı birtakım projeleri (PARDUS) görmezden gelmeyi bırakıp tüm kurumlarını microsofta peşkeş çekmek yerine ödediği milyon dolarların çok daha az bir miktarıyla çok daha güvenli ve sadece bize ait olan altyapı ve sistemlere sahip olmamızı sağlarlar. Zira konuya sıradan bir kullanıcı gözüyle bakmak yerine daha geniş olarak ele alacak olursak devletin kurumları ve bu kurumların bilgiişlem departmanları ve güzü var dolayısı ile sadece orduda kullanılacak olan özelleştirilmiş bir pardus sürümü, sadece sağlık sisteminde kullanılması için, millieğitim için ayrı, seçim (YSK için diyebiliriz) sistemi için dizayn edilmiş eşsiz parduslar oluşturmak, bunlar için yazılımlar hazırlamak uluslar arası anlaşmalarla dışarıdan alınan sistemler kadar maliyet oluşturmaz alsa alsa biraz zaman alır ancak devletlerin planları zaten uzun vadeli olacağından bunun 5 yıl sürmesi hiçbirşeyi değiştirmez sadece azami güvenlik ve tasarruf sağlar…
  İşte böyle umarım ki 5 yıl sonra özgür tercihlerimizi yapabiliyor, kendi sistemlerimize sahip olmuş devlet kurumlarıyla, şaibesiz seçimlerle mutlu mesut hür yaşarız…

 8. Evet linux gerçekten çok yeniledi kendisini. Artık kurulumundan tutun kullanımına kadar hem kolay hem de ihtiyaçlara cevap verebilecek ölçülerde. Her gün yenilenerek büyüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir